Dlaczego z poradników nie da się nauczyć dobrego stylu

Półki księgarń uginają się od poradników dobrego stylu. 

Tytuły obiecują, że dzięki nim nauczymy się lepiej ubierać i staniemy się bardziej pewne siebie, co przełoży się na sukces w życiu osobistym i zawodowym. Piękne wydania ilustrowane kolorowymi zdjęciami obiecują metamorfozę w niemal 24 godziny. Wystarczy przyjrzeć się dobrym przykładom i zastosować do kilku logicznych porad. Tylko dlaczego to wcale nie jest takie proste?

Zacznijmy od podstaw. Określanie typu sylwetki na podstawie książkowego poradnika przypomina wróżenie z fusów. Każda stylistka, która napisała poradnik, używa własnej terminologii. Jabłko, kolumna, kielich, rożek, cegła – te nazwy brzmią dość abstrakcyjnie, jeśli mamy do nich dopasować nasze ciała. Rysunki i opisy niewiele pomagają. Nasuwają się pytania, na które nikt nam nie odpowie. Czy kolumna może być niska? Jaka jest różnica między dzwonem, kręglem, sylwetką A a gruszką? Czy sylwetka jabłko ma tyko wystający brzuch, czy cała jest zaokrąglona? Co to właściwie znaczy „masywne łydki” czy „wydatne uda”? Przecież to pojęcie względne. Na te wątpliwości nakłada się subiektywne postrzeganie naszej figury, która najczęściej wydaje nam się gorsza niż w rzeczywistości. Pytanie o opinię mamy, siostry czy przyjaciółki też nie pomoże – ktoś, kto zna nas od lat, jest słabym doradcą, bo nie umie spojrzeć na nas z dystansu.

Niewiele z nas potrafi też samodzielnie określić swój typ kolorystyczny. Pani wiosna, lato, zima i jesień brzmią dobrze tylko w teorii. Lata farbowania włosów i przyzwyczajenia do ulubionych kolorów ubrań i makijażu zaburzają obiektywny obraz. Patrząc na dostępne na stronach poradników palety kolorów, które powinnyśmy stosować i których powinnyśmy unikać, można dostać oczopląsu. Efekt jest taki, że niczego już nie jesteśmy pewne. Z naszymi wątpliwościami zostajemy same, bo poradnik to nie człowiek, nie odpowie na nasze pytania ani nie wyprowadzi nas z błędu.

Oglądanie telewizyjnych programów z udziałem stylistów też nie przybliża nas do celu. Odcinki trwające pół godziny obiecują błyskawiczną przemianę naszego życia. Narzucają szalone tempo: najlepiej od razu wyrzucić całą zawartość szafy i wydać fortunę na nowe, ekstrawaganckie ciuchy, kupione w towarzystwie prywatnego doradcy i sztabu fryzjersko-kosmetycznego. Nie oszukujmy się: która z nas może sobie na to pozwolić? Poza tym czy takie radykalne kroki naprawdę są konieczne? Czy rzeczywiście musimy pozbyć się ulubionych ubrań?

Przed pochopną decyzją lepiej pokazać nasze ciuchy stylistce. Na żywo, nie na zdjęciu ani przez Internet. Nic nie zastąpi spotkania, podczas którego profesjonalistka uważnie się nam przyjrzy. Takie spotkanie powinno być kameralne, bo analiza sylwetki i typu kolorystycznego wymaga spokoju i prywatności. Musimy też mieć czas, żeby przebrać się w różne stroje i omówić ich dobre i złe strony. A przede wszystkim same zastanowić się, w czym naprawdę dobrze się czujemy. Doświadczona stylistka pomoże nam dostrzec to, czego same nie widzimy. Zaproponuje rozwiązania, które nigdy nie przyszłyby nam do głowy, albo takie, które w pierwszej chwili byśmy odrzuciły.

W roli doradcy stylu sprawdzi się osoba z dłuższą praktyką, ale nie przesadnie ekstrawagancka, onieśmielająca tym, jak sama się ubiera. Cenne będzie też niewielkie grono innych kobiet, najlepiej takich, które nas nie znają – będziemy mogły liczyć na ich komentarz i wymianę doświadczeń. Kilka godzin takiego szkolenia na żywo da nam więcej niż cała biblioteka poradników. Chciałabyś spróbować? Zapraszamy na Stylowe Warsztaty!

 

 

Zostaw komentarz

Najnowsze komentarze

Kategorie

post categories

Popular Class